Робота в Польщі 2017. Небезпечні тенденції та шахрайство

У сфері роботи в Польщі у 2017 році простежується різке зростання випадків шахрайства.

У порівнянні з 2015 роком, у 2016 кількість людей, які були так чи інакше ошукані під час працевлаштуванні в Польщі, зросла в рази. Підрахунок ошуканих «заробітчан» вже йде на тисячі або навіть десятки тисяч, і тенденція продовжує чітко простежуватись у 2017 році.

Різке зростання випадків шахрайства в першу чергу пов’язане із появою величезної кількості «дешевих посередників», які пропонують послуги з працевлаштування в Польщі за вкрай низькою ціною. Людей, звичайно ж, приваблює вартість послуг, і вони звертаються до неперевірених посередників.

На початковому етапі наслідком може стати проста відмова у видачі робочої візи, адже часто «дешеві» запрошення на роботу видаються «сумнівними» (на думку консульства) підприємствами. Крім того, під час перетину польського кордону запрошення працівника також може бути перевірено співробітниками прикордонної служби Республіки Польща, і якщо на тому кінці дроту не піднімуть трубку і не підтвердять, що чекають на працівника, або якщо запрошення викличе інші обґрунтовані підозри, працівнику просто не дозволять в’їхати до країни.

Вже стала «класикою» ситуація, коли фактичні умови праці в Польщі істотно відрізняються від тих, які були обіцяні працівнику в Україні, і відмінність, звичайно ж, не в кращий для працівника бік.

Випадок з нашої практики, березень 2017 року. В наше агентство звернулась дівчина, чия сестра недавно виїхала на роботу в Польщу. Її сестрі обіцяли зарплату 15 зл. / год і безкоштовне житло, а реально платили тільки 8 зл. / год, що навіть нижче мінімальної заробітної плати, та ще й утримували 500 злотих на місяць (четверту частину заробітку) в якості оплати за житло. І це не найстрашніший випадок шахрайства за останній час.

Поширеними є випадки, коли по приїзду до Польщі для людини просто немає роботи. Виявляється, що роботодавця не існує, або, що пропозиція про роботу вже не актуальна, у зв’язку з чим людині пропонують зачекати місяць, поки для неї не звільниться місце.

Багато роботодавців використовують працю працівників з України на умовах, що межують з порушенням закону.

Ця тема піднімалася в польському виданні Dziennik Gazeta Prawna під заголовком «Трудові табори для українців».

«Працевлаштування іноземних робітників в Польщі, більшість з яких українці, все більше нагадує принципи, скопійовані безпосередньо з панських маєтків», – вказується в статті.

Роботодавці прагнуть укладати з працівниками цивільно-правові, а не трудові договори, і прописують в них жахливі умови роботи. Видання відзначає, що зарплата таких працівників зазвичай є нижчою закріпленої на рівні закону мінімалки в Польщі і роботодавець може дозволити собі штрафувати працівників без роз’яснення причин. При цьому штрафи можу в десятки разів перевищувати заробітну платню працівника. Наприклад, працівник має право звільнитись лише за умови, що повідомив про це роботодавця не менше ніж за три місяці до дати звільнення. Якщо ж працівник порушить це зобов’язання, то за кожен невідпрацьований день він повинен буде заплатити 1 тис. злотих штрафу – близько 6,7 тис. грн.

«А фірма, яка його працевлаштовує, може звільнити такого працівника в будь-який момент без пояснення причин звільнення. Чимало також інших прикладів незбалансованих відносин між роботодавцями та українськими робітниками, які можна назвати тільки одним словом – експлуатація», – йдеться в публікації.

У той же час протидіяти такій поведінці досить важко, адже дії роботодавців залишаються законними. За словами віце-міністра праці Станіслава Шведа, такі договори знаходяться «на межі закону».

Наприкінці хочеться відзначити наступне. За 2-3 тисячі гривень (а саме стільки коштують послуги «неперевірених» посередників) просто неможливо забезпечити належну якість послуг в у сфері працевлаштування за кордоном, не кажучи вже про те, щоб гарантувати надійність і забезпечити безпеку для працівника за кордоном.

Якщо «дешевий посередник» просто не пропаде з грошима, в кращому випадку половину отриманої від кандидата суми він віддасть за липове запрошення на роботу, а частина грошей піде на витрати. Перевірити польського роботодавця, отримане запрошення на роботу, перевірити на місці вакансію, умови праці і т.д. за рахунок суми, що залишилась, просто неможливо, адже цей «повірений» захоче залишити собі якусь маржу.

Будьте обачні!

Матеріал підготовлений менеджерами Агентства Колібрі. Ми гарантуємо клієнтам надійність і безпеку.

Задайте питання